Жорстка вода.

“Жорстка вода” напевно кожен хоч раз за своє життя чув цей вираз. Що це означає?

За своєю природою вода характеризується безліччю параметрів і жорсткість – один із основних критеріїв якості води.

Жорсткістю називають властивість води, обумовлене наявністю в ній розчинних солей кальцію та магнію. Якщо вміст цих солей велике, то жорсткість води буде високою.

Існує 3 види жорсткості:

  • Загальна жорсткість . Визначається сумарною концентрацією іонів кальцію та магнію. Є сумою постійної (некарбонатної) і тимчасової (карбонатної) жорсткості.
  • Постійна (некарбонатна) жорсткість . Зумовлена присутністю кальцієвих та магнієвих солей сильних кислот (сірчаної, азотної, соляної) та при кип’ятінні не усувається.
  • Тимчасова (карбонатна) жорсткість . Обумовлена наявністю у воді гідрокарбонатів та карбонатів (при рН> 8.3) кальцію та магнію. Цей тип жорсткості майже повністю усувається при кип’ятінні води. При нагріванні води гідрокарбонати розпадаються з утворенням вугільної кислоти та випаданням в осад карбонату кальцію та гідроксиду магнію.

У світі використовують різні одиниці виміру жорсткості води, але вони співвідносяться друг з одним. В Україні застосовується градус жорсткості – міліграм еквівалента на літр (мг-екв/куб. дм), у зарубіжних країнах використовують німецький градус (do , dH), французький градус (f o ), американський градус, ppm CaCO 3 .

Одиниці жорсткості води

 

Моль/м3 (мг-екв/л)Німецький градус, d oФранцузький градус, f oАмериканський градусppm (мг/дм 3 )СаСО 3
1.0002.8045.00550.05050.050

 

На виробництві, у побуті підвищена жорсткість води вкрай негативно впливає на роботу обладнання. Помилково нехтувати цим фактом. Наша вам порада, якщо ваша робота пов’язана з харчовим виробництвом, то вода, що використовується на ньому, повинна бути відповідної якості. Вода має бути і чистою і «м’якою». Якщо будете використовувати воду низької якості, то наслідки будуть найвитратнішими.

Використання жорсткої води погіршить органолептичні властивості продукту, також призведе до утворення накипу та відкладення на устаткуванні, не виключення та розстоювальна камера .

Щоб цього не допустити, слід пом’якшувати воду. Це роблять за допомогою додавання різних добавок у воду або використовують пом’якшувачі води.

Експертиза визначення жорсткості води – послуга недорога. Скажіть, навіщо її проводити, я й так знаю, що вода жорстка? Наскільки вона жорстка – ось головне питання. Вам не хочеться переплачувати за потужність приладу, яка вам не потрібна. Тому варто провести оцінку води, щоб правильно вибрати водопідготовчі прилади (пом’якшувачі) для вашого конкретного випадку. Якщо все ж таки визначити жорсткість води в лабораторних умовах не надається можливим, пропонуємо вашій увазі експрес смужки для визначення жорсткості води. На ринку велика різноманітність видів індикаторних смужок, у нашому конкретному випадку ми використовуємо тест для визначення жорсткості прісної води, води з водопроводів, прісних водойм, свердловин і т.д.

Ми провели експрес тест та визначили жорсткість води , набраної з водопровідного крана (питної) та води, що використовується на промисловому заводі. Досвід показав, що жорсткості різні та в першому варіанті вода м’яка, а в другому жорстка і має більше 9 мг-екв/л.

 

Робимо висновок: застосування пом’якшувача на виробництві необхідне.

Пом’якшення води може здійснюватися такими основними способами:

  • ✔ реагентним
  • ✔ катіонітовим
  • ✔ термічним

З реагентних способів пом’якшення найбільшого поширення набув вапняно-содовий спосіб. Сутність його полягає в перекладі розчинних у воді солей кальцію та магнію в малорозчинні карбонат кальцію та гідрооксид магнію, що випадають в осад. Недоліком цього способу пом’якшення є невелика швидкість фільтрації, застосовується у промисловому масштабі.

Катіононітовий спосіб пом’якшення води полягає у фільтруванні жорсткої води через іонообмінні фільтри (штучні смоли, сульфовугілля, що замінює солі жорсткості натрієм). Цей спосіб очищення води компактний і не вимагає великих енерговитрат. Недолік – у постійній потребі у реагенті для регенерації. Застосовуються для очищення невеликих об’ємів води (до 20-40 м3/год).
Термічний спосіб пом’якшення води. При застосуванні даного методу вихідну воду нагрівають до 105-120 градусів, що повністю видаляє карбонатну твердість. Недоліком даного методу у високих витратах на нагрівання води і регулярне обслуговування з очищення від осаду, що утворився в камері нагріву води.

Підсумовуючи все вищенаписане, констатуємо, що жорсткість присутня абсолютно в будь-якій воді. Якщо ви зважилися на своєму виробництві «щось робити» з нею, то купуйте якісні пом’якшувачі води, як наша камера Quality & Reliability, які будуть служити року.